Szekta vs. egyház
2011.05.28. 13:52
Az RMDSZ ne támogasson egy olyan szektát, mely nyíltan támadja a római katolikus egyházat, - hangoztatták az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) nagyváradi vezetői tegnapi sajtótájékoztatójukon.
Barta Béla a nagyváradi EMI alelnöke a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy a Királyhágómelléki Református Egyházkerület 2002- ben 320 millió forintot nyert el a magyarországi Egyházi Kulturális Alapból arra, hogy Ady Endre szülőfalujában, Érmindszenten irodalmi zarándokhelyet és termálfürdővel egybekötött szállót építsen, de a magyarországi balliberális oldal hatalomra kerülése után az új kormány képviselői a programot átirányították az RMDSZ-hez kötődő nagyváradi Mecénás Alapítványhoz, mely az említett összegből építette meg az Ady központot. Barta Béla elmondta, hogy azok után, hogy a félig kész Ady központban Ady művészetéhez méltó kulturális rendezvények helyett RMDSZ gyűléseket, lakodalmakat, bálokat tartanak, és újabban már a Hit Gyülekezetének adják bérbe az épületet, hogy ott tartsák istentiszteleteiket, ún. alkalmaikat. Ez a bérbe adás Barta elmondása szerint többek között azért aggályos, mert az Hit Gyülekezete élesen támadja a római katolikus egyházat. „Tempfli József nyugalmazott római katolikus püspök, aki felszentelte azt az Ady központot, vajon mit szólna mindehhez? Vagy az az RMDSZ egyházpolitikája, hogy a militáns cionizmust felvállaló társaságot támogassa?” - tette fel a kérdést Barta Béla.
Anyagi érdek?
Az EMI-sek állítása szerint az RMDSZ nem nagylelkűségből, hanem önös anyagi érdekből támogatja a Hit Gyülekezetét. Csomortányi István a nagyváradi EMI elnöke elmondta, hogy információik szerint a Hit Gyülekezete többtízezer eurós nagyságú pénzösszeggel honorálná az RMDSZ-nek azt, ha sikerülne az egykori váradi lovarda épületét átjátszani a javukra. Elmondta: az EMI úgy tudja, hogy az RMDSZ a nyáron ismét a váradi helyi tanács elé fogja terjeszteni a lovarda ügyét. Arra a kérdésünkre, hogy honnan származnak információik, Csomortányi azt válaszolta, hogy ezt nem árulhatja el, mert ezzel ártanának annak, vagy azoknak a személyekenk, akik ezeket az információkat kiszolgáltatták nekik.
Nem egyenlők
Csomortányi István ezt követően elmondta, hogy a Hit Gyülekezete nem egyház, hanem csak vallási egyesület, ezért nem is lehet egyenlő módon kezelni azt a történelmi magyar egyházakkal. Csomortányi idézte a vallásügyi törvényt, mely kimondja, hogy Romániában a közösségi vallásgyakorlásnak három törvényes módja van: a vallási csoport, a vallási egyesület, a harmadik, legmagasabb szintű pedig a vallási felekezet. A Hit Gyülekezete magát vallási egyesületnek nevezi meg, és ahhoz, hogy valamely vallási szervezet Romániában megszerezhesse a felekezet státuszt, előzőleg tizenkét évig vallási egyesületként kell működjön, továbbá a felekezeti bejegyzéshez kormányhatározatra van szükség.
Honnan a sok pénz?
Csomortányi elmondta, hogy a Hit Gyülekezetének Bihar megyében mindössze hatszáz bejegyzett tagja van, a szervezet mégis vállalta azt a nagyváradi helyi tanácshoz benyújtott tervezetében, hogy 750 ezer euróból építené újjá a váradi lovardát. Csomortányi feltette a kérdést, hogy ha a szervezetnek csupán hatszáz tagja van, akkor honnan van pénze egy ekkora beruházásra. „Ezek után mondja nekem valaki azt, hogy a Hit Gyülekezete nem egy pénzügyi szekta!” - fogalmazott Csomortányi István. Végezetül Nagy József Barna a nagyváradi EMI tiszteletbeli elnöke összegezte az elhangzottakat: „a Bihar megyei református és katolikus polgárok a szavazáskor nem arra adták a felhatalmzást az RMDSZ-nek, hogy olyanokat támogasson, akik a katolikus és a református hívek köréből toborozzák tagjaikat.”
Pap István - Erdon.ro
|