Bolojan megüzente ... |
|
2010.09.30. 12:02 |
Addig büntetik a magyarokat, amíg el nem megy a kedvük a táblaszerelgetéstől
Nagyvárad - Ilie Bolojan polgármester szerint az utak kátyúzása fontosabb, mint a magyar utcanévtáblák felszerelése. Az önkormányzat pedig addig bünteti az EMI-seket, amíg megunják a táblák feltevését.
Ilie Bolojan keddi sajtótájékoztatóján a történelmi elnevezéseket tartalmazó magyar utcanévtáblák feltevésének az ügye is szóba került. Mint ismert, három hónappal ezelőtt az Erdélyi Magyar Ifjak helyi vezetői ilyen feliratokat helyeztek ki a Kálvin utca és a Városháza/Teleki utca sarkán levő, a KREK tulajdonát képező ingatlan, valamint a várad-újvárosi református templom falára. A Polgármesteri Hivatal megbízásából az elmúlt héten a Selina cég munkásai leszerelték a táblákat, azonban szeptember 27-én Tőkés László EP-alelnök jelenlétében az EMI-sek visszahelyezték ezeket.
A polgármester törvénytelennek minősítette a fiatalok akcióját, és arra emlékeztetett: létezik a magyar nyelvű feliratok kihelyezésének módjára vonatkozó tanácsi határozat. Kilátásba helyezte ugyanakkor, hogy az önkormányzat addig fogja leszereltetni az EMI-sek által kitett táblákat, és megbírságolni az ifjakat, amíg megunják a dolgot. Meglátásában egyébként az utcai gödrök betemetése fontosabb az utcanévtáblák kitevésénél, az EMI-sek akciója pedig "a színes hír kategóriába tartozik", "fölösleges a hullámverés". Szavait a következő cinikus kérdéssel zárta: miért nem álltak inkább elő egy épület homlokzat-felújítási programmal, azzal inkább hasznukra lehettek volna a közösségüknek?
|
Mindent vissza! |
|
2010.09.30. 12:00 |
Visszahelyezték a történelmi magyar utcaneveket tartalmazó táblákat Nagyváradon
Az Erdélyi Magyar Ifjak nagyváradi csoportja Tőkés László EP-alelnök jelenlétében ma, 2010. szeptember 27-én visszahelyezte a nagyváradi városháza által nemrég eltávolított, történelmi magyar elnevezéseket tartalmazó utcanévtáblákat.
Az egyházi tulajdonban lévő épületekről - többek között itt található az erdélyi képviselő Központi Irodája is -
a nagyváradi elöljáróság szeptember 23-án mindenfajta előzetes kiértesítés nélkül, homályos feljelentésre alapozva távolíttatta el a saját költségből készített elnevezéseket.
|
Folytatódik a Kálvária |
|
2010.09.23. 08:38 |
Magyar utcanévtáblák levéve Váradon!
2010. május 26.: Csomortányi kihelyezi az egyik táblát
Nagyvárad - Leszereltek ma több magyar utcanévtáblát is Nagyvárad központjában. A táblákat még az EMI tette ki, most a Selina emberei vették le, akik az önkormányzat felelőseinek vonatkozó határozatát mutatták fel indoklásképpen.
Leszerelték Nagyváradon azon magyar utcanévtáblák egy részét, amelyeket az EMI helyezett ki még nyár elején! Sőt, egyúttal magánszemélyek ingatlanairól is eltávolítottak ilyeneket. Ma dél körül váratlanul a Selina cég emberei jelentek meg a Teleki (Városháza/Primăriei) utcán és a Kálvin utcán (Calvin), s levették a román utcanévtáblák alá elhelyezett magyarokat. A felszerelésben annak idején részt vett Csomortányi István, az EMI váradi társelnöke, aki elmondta: a környező irodák dolgozói vették észre, mi történik, s riasztották őket. A munkások az önkormányzat döntését mutatták fel, amely szerint el kell távolítani "a fehér alapú és nem hivatalos" táblákat. Ennek alapján vették le a feliratokat - ám aggályos az eljárás azért is, mert nem önkormányzati tulajdonú épületeken voltak ezek, hanem a KREK ingatlanain. Sőt, pár perccel később a munkások a Kálvin utcán egy közeli magánházról is levették a táblát. Ennek tulajdonosa, Orbán Mihály közölte: a munkások ezt követően az Imre (Malului) és az Ady Endre utca sarkára mentek át, s ott is levették egy magántulajdonú épületről a táblát.
Leszerelés, amely nem hoz békét...
Továbbra is a leszerelés híve a nagyváradi önkormányzat - ha történelmi magyar utcanévtáblákról van szó. Mint ismeretes, a városban sok magyar polgár helyezett ki történelmi magyar utcanévtáblákat a házára az elmúlt hónapok során. Felmerül tehát a kérdés, veszélyben vannak-e ezek (a magántulajdonú ingatlanokon lévők) is az önkormányzattól. Csomortányi István városi EMI-társelnök szerint nem feltétlenül vannak veszélyben - legalábbis az a végzés, amely alapján ma munkálkodtak a leszerelők, csak a szóban forgó helyekre vonatkozott. Összesen 5 magyar táblát távolítottak el sietve, ezek tételesen szerepeltek a munkások által felmutatott okmányban, ám ezeken kívül más nem... A vonatkozó döntést Leontin Pătcaş, a polgármesteri hivatal műszaki osztályának vezetője, s néhány munkatársa írta alá.
|
Autonómia-fórum, emlékműavatás |
|
2010.09.21. 12:03 |
Tegnap délelőtt Nagykárolyban, a Károli Gáspár református templom kertjében Trianon-emlékművet avattak "Összetartozunk. A kő megmarad." felirattal. Az ünnepség szónoka dr. Raffay Ernő történész volt. Délután autonómia-fórumot tartottak az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) szervezésében. Mivel az érdeklődők a Belvárosi Református Egyházközség gyülekezeti termében nem fértek el, a rendezvény a templomban kapott helyet. Az egybegyűlteket az EMNT Szatmár megyei szervezetének elnöke, Veres-Kupán Enikő, a fórum házigazdája köszöntötte. Rózsa Albert és Csobot Adél szavalata után a Károli Gáspár Kórus lépett fel, majd Csobot Adél énekelt egy népdalt. Ezt követően Tőkés László, az Európai Parlament alenöke, az EMNT elnöke tartott beszédet, kifejtve, hogy a fórumsorozat (melyet néhány hónappal ezelőtt Érmihályfalván kezdtek) egyik fő célja az, hogy a partiumi régió magyar nemzetiségű lakóiban is felébresszék az autonómia iránti igényt. Tőkés szerint az önrendelkezést a románokkal való megegyezés révén, nemzetközi segítséggel, a törvények tiszteletben tartásával kell megvalósítani.
|
Több száz váradi magyar emlékezett a visszatérésre |
|
2010.09.08. 17:12 |
Metelt a nagyváradi református püspöki palota díszterme hétfő délután azon a rendezvényen, amelyen 1940. szeptember 6-ra emlékeztek, mikor is a Magyar Királyi Honvédség élén vitéz Nagybányai Horthy Miklós kormányzó bevonult Nagyváradra. A megemlékező ünnepséget az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) váradi szervezete rendezte.
A moderátor szerepét Nagy József Barna, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) egyik megyei vezetője töltötte be, aki a rendezvényt megnyitó beszédében üdvözölte a közönséget. „Ha tudtuk volna, hogy ennyien gyűlünk ma itt össze, nem a református püspöki palota dísztermét, hanem a váradi sportcsarnokot béreltük volna ki, vagy ami még inkább jelezte volna a magyarság jelenlétét Nagyváradon, a város főterére szerveztük volna ezt az ünnepséget” – mondta.
Képviseltette magát a rendezvényen a Magyar Polgári Párt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, a Történelmi Vitézi Rend, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, de Magyarországról is több küldöttség érkezett, így Debrecenből, Ártándról, Berettyóújfaluból, Kenderesről és Budapestről is sokan vettek részt a váradi megemlékezésen. Többeknek feltűnt az RMDSZ vezetőinek tüntető távolmaradása. Az eredeti program egy ponttal bővült, bejelentetlenül megérkezett Hajdúböszörményből Székelyhídi Ágoston író, irodalomtörténész is, aki fel is szólalt a rendezvényen. Nagy tetszést aratott Bogdán Péternek, Kenderes polgármesterének az előadása, aki igen érdekes, emberközeli képeket ismertetett a hallgatósággal a Horthy családról. Az előadást hallgatva, érthetővé vált a magyarság körében ma is élő Horthy-kultusz, ugyanis Bogdán szavaiból egy közvetlen, az emberi értékeket és a magyarság érdekeit minden erejéből támogató államférfi képe rajzolódott ki. Kuriózumokat tudtunk meg Horthy lokálpatriotizmusáról, arról, hogyan segítette az egykori kormányzó és egész családja, feleségével az élen, az elesetteket, árvákat, szegényeket. Horthy népszerűségét annak is köszönhette, hogy mikor már magas politikai funkcióban volt, akkor sem tagadta meg szülővárosát, részt vett annak életében, támogatta a polgárosodást, a kultúrát és a gazdálkodókat.
|
|