„Az Isten szolgálatára bármilyen idő alkalmas, és mindaz, amit a haza érdekében tesz az ember, nem egyéb, mint Isten szolgálata.”
Mátyás király
A Mátyás király emlékévében, a Bakk Endre Kanonok Alapítvány kiadásában, a király egyik legjelentősebb főúri székely családjának leszármazottjaként fordulok Önhöz és kérem, legyen segítségemre, hogy megfelelő példányszámban tudjunk kiadni az ünnepi évfordulón a könyvet. Célunk nem Mátyás király ismertté tétele, hanem a tudományosan is megalapozott kutatásainkat, amelyek szélesebb érdeklődésre számot tartó dokumentumok, információk a nemzet számára könyv formában dokumentáljuk.
Bemutatásra került 2018. Július 2-án a három szerző által, Dr. Aradi Éva – Bakk István PhS – Dr. Gyárfás Ágnes: Múlt és Jelen. A pateszi pecséthengerektől a Kárpát-medencei szkítákon át az indoszkítákig című könyv.
A mű a magyarságtudomány szellemiségében íródott, az ókortól napjainkig Mátyás király uralkodását és annak a mai korra történő hatását is érinti.
Mátyás király európai történelmi és uralkodói értéke, akár tetszik, akár nem, – itt bele értve a Hunyadi család értékét – Európa alap keresztény történelmi értéke. Mátyás király hozott létre elsőnek Európában állandó hadsereget. Ezzel megakadályozta azt, hogy Európa Bizánc sorsára jusson. Európa nem nélkülözheti azt a géniuszt, azt az uralkodói nagyságot, amit a Szentkoronán keresztül Mátyás király a magyar és európai társadalom érték fölépítésében megvalósított. Hiszen pont az alap uralkodói forma az volt, hogy az uralkodó, vezető akkor értékes, ha általa történt működéssel a nemzet a lehető legmagasabb szintre emelkedik.
560 évvel ezelőtt, 1458. január 12-én egyeztek meg a korabeli Magyar Királyság legjelentősebb főúri családjai, hogy nem idegen dinasztiából hívnak új királyt az ország élére, hanem Hunyadi János fiát, Mátyást választják meg. E főúri családok egyike volt a Bakk család.
Ez látható az alább felsorolt családtagok hatalmi és politikai helyzetéből. Berendi Bak Gáspár Mátyás király országnagyjainak egyike: tudós, diplomata, szepesi püspök-prépost (1420 körül – †1493. június 5.) között (ma: Spiąské Pohradie). Jajca ostromában a Fekete seregnek műszaki hadigépparancsnoka. A Szentkorona mellérendelése értelmében a szepességi szlovák hívőket Bak Gáspár püspök megtisztelte azzal, hogy pergamenre szlovákul írja az egyházi beszédeit, ezek közül megmaradt az, amelyben 1479. október 25-én a hívek könyörgését mondta el, – ez lett a szlovák nép első összefüggő nyelvemléke. 1472-ben lengyel követekkel Iglóra ment, és Kázmér királyt ő általa hívatta meg lakodalmára Mátyás király. 1474. február 21-én a Magyar- és Lengyelország között folyó tárgyalásokon berendi Bak Gáspár püspökprépost, I. Mátyás magyar király bizalmasaként, teljhatalmú biztosaként diplomáciai megbízással vett részt, a két fél által kötött béke feltételeinek megalkotásában. A lengyel és magyar mágnások Szepes-Ófalván tartott gyűlésen megkötötték a békét. Az okmányt a magyar király február 27-én, a magyar országnagyok pedig, így a berendi Bak Gáspár püspök, április 24-én megerősítette. A püspöksége idején folytatta a szepeshelyi székesegyház építtetését s szerencsésen be is fejezte a megújított székesegyházat, amit 1479-ben szenteltek fel. Szepeshely a közeli szepesi várral együtt
1993. óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján.
Szepesi prépostsági templom. Püspökprépost Bakk Gáspár sajátköltségén újjáépítette. (Forrás: www.tatryspispieniny.sk/hu/package/szepesvaralja-spisske-podhradie/)
Berendi Bak Boldizsár: trencséni dikátor 1484-ben.
Berendi Bak Barnabás: Sorbonne egyetemén tanult Párizsban (1482-88). Mester kanonok Nagyváradon.
Hatolykai Bak István: Mátyás király hadapródja 1467-ben a moldovai hadjáratban.
Bak Mátyást, pálos perjelt rendelik a Buda melletti Szentlőrincről, – aki előbb Remete Szent Pál sírőrzője, – Fehéregyházára (Alba Ecclesia) Árpád sírjának őrzőjévé.
Boldog Lorándházi Bakk István: †1517 pálos generális, bölcsészeti doktor, Párizsban egyetemi tanár.
Keszi (Bak) Balázs (1439-1471): Solymos és Munkács várának várnagya, Bereg megye comese (ispán). „Mátyás király bizonyítja, hogy személyesen megjelent személyes jelenléte előtt édesanyja: Erzsébet és bejelentette, hogy azon hűséges szolgálatokra való tekintettel, melyekkel Munkácsi vár várnagya: Kezy-i Balázs szolgálta őt és urát: Hwnyad-i János kormányzót…”
Páznadi Bak Ferenc (1439-1479): Hunyadvár várnagya és Hunyad megye alispánja.
Bízom abban, hogy a Mátyás király emlékévében a nemzetközileg is elismert, Bakk Endre kanonok nevét viselő alapítvány gondozásában megjelenő könyv segíti a mostani közös megemlékezést. Továbbá segítheti Magyarország pozitív nemzetközi megítélését, beleértve a határon túli magyarság-székelység identitásának megőrzését.
Kérem segítségét abban, hogy anyagilag részesésé váljon az erőfeszítéseinknek a könyvkiadásához, mely segíti a Mátyás király szenté avatását is.
Őszinte tisztelettel:
primor szentkatolnai Bakk István elnök
Bakk Endre Kanonok Alapítvány 2040 Budaörs, Nefelejcs utca 1-3. Pf.: 318.
Számlaszám: 11742173-20164722
2009.02.13 08:37 Deme „"Talán" egyedüliként a neten!

Nagy-Magyarország időjárása
A honlapotok nagyon szép, kitartást és erőt kívánok!
Hiszem, hogy lesz magyar feltámadás!” |